استاندارد ایزو در تجارت


استانداردهای ایزو در تجارت

یک ارتباط ضروری در گزارش دهی ترکیبی

برای ده ها سال، استانداردها در تضمین کیفیت، ایمنی، اعتماد، کارآیی، و جایگزینی محصولات و خدمات موثر بوده اند.

در سراسر دنیا، استانداردها بطور سنتی با موارد زیر مرتبط بوده اند:

  • ارتقا کارآیی اقتصادی – توسط تضمین قابلیت کاربری و کاهش اختلاف، توسعه بازارها برای مواد و اجزا، به همراه محصولات تکمیلی.
  • محدود کردن «خطاهای بازار» - با کاهش عدم تقارن اطلاعات بین خریداران و تولیدکنندگان از طریق استانداردهای ایمنی و کیفیتی
  • ترویج معاملات تجاری – کمک به خلق بازراهای جدید و کاهش هزینه ارزیابی این بازارها.

به هرحال سازمان ها باید اکنون با موفقیت به رفع مجموعه ای از چالش های استراتژیک بلند مدت بپردازند. تجارت نمی تواند تنها بر رضایت مندی نییازهای مشتری مستقیم تمرکز کند – انواع سهامداران بیش از پیش منتقد تجارت هایی هستند که بطور مناسب به مدیریت خوب، معاونت زیست محیطی، پایداری و مسئولیت اجتماعی اشاره نداشته باشد.

اگر این موارد بطور موثری در نظر گرفته نشود ممکن است حمایت سهماداران، کارمندان، مشتریان و حتی نظر عموم مردم از بین برود. در مقابل چنین چالش هایی، صرف نظر از اینکه این نیازهای «دیگر» چطور محقق شوند، همچنان انتظار می رود تجارت عملکردهای مالی برتر و بازگشت سرمایه قابل توجهی داشته باشد. افراد حاضر در امر تجارت باید دارای اهداف گوناگونی باشند، از فناوری های تازه بهره وری کنند و راه حلهای نوآورانه ارائه دهند. باید پرسنل برتری به خدمت بگیرند که پیوسته درحال فراگیری مهارت های نو باشند تا بتوانند پاسخ گوئی تقاضای بازار باشند، آنها باید در شرایط شک و تغییر و تردید با ثبات و اخلاق عمل نمایند.

بطور خلاصه، تجارت ها باید در چالش های استراتژیک تبحر کسب کنند، ونتایج عملکردی آن را انتقال دهند. با تغییر انتظارات یک مشتری از یک منطقه در جهان تا منطقه ای دیگر، بازارهای مختلف نیازمند راه حل های متفاوتی هستند. تصمیمات مناسب یک تجارت می تواند مشکل گشا باشد. بنابر این در نظر داشتن این موضوع مهم است که هدایت افکار و ذهن ها از اطراف دنیا باعث خلق مباحثی مانند مدیریت استراتژیک ریسک، عملکرد زیست محیطی، تضمین کیفیت، مدیریت زنجیره تامین و رفتار مسئولانه در اجتماع گردیده تا بطور جهانی بر سر تعیین بهترین عملکرد سازمانی، انتظارات و راهنمایی به شکل استاندارد بین المللی ایزو اتفاق نظر صورت بگیرد.

اکنون ایزو تعدادی ازمسائل مهم مقابل تجارت امروزی را مورد اشاره قرار داده. ایزو 31000 مدیریت ریسک نحوه ادغام تصمیم گیری ریسکی را با اداره، برنامه ریزی، مدیریت، گزارش دهی، سیاست ها، ارزش ها و فرهنگ سازمان توضیح می دهد. استاندارد مشهور ایزو 9001 یک در مدیریت کیفیت ارائه کننده راهی است شناخته شده برای افزایش رضایت مندی مشتری و نمایش مطابقت محصولات با الزامات قانونی و مشتریان.  این مجموعه همچنین شامل عملکردهای ایده آلی است برای سنجش رضایت مشتری (ایزو 10004)، رسیدگی به شکایات مشتریان (ایزو 10002) و حل اختلاف (ایزو 10003).

مجموعه ایزو 14000 فراهم ساز ابزاری است برای نمایش یک مدیریت زیست محیطی سالم و بی عیب (ایزو 14001) به همراه اجرای سنجش های چرخه ای [مستمر و دراز مدت] از محصولات (ایزو 14040)، ارزیابی لی بلینگ [برچسب گذاری] زیست محیطی (مجموعه ایزو 14020) و اشاره به مضوعات سنجش اثرات گازهای گلخانه ای، شناسایی و تفکیک (مجموعه های ایزو 14064 و14065).

ایزو 50001 در مدیریت انرژی الزامات مورد نیاز برای مصرف، استفاده و بهره وری از انرژی را معین می کند. و به نحوه سنجش، گزارش دهی، طراحی و اتخاذ عملکردها در تجهیزات، سیستم ها و پروسه های مصرف کننده انرژی می پردازد.

ظهور چالش هایی مانند تعیین ارزش مالی دارایی نامحسوس «برند» نیز در انتشار تازه ایزو 10668 ذکر گردیده اند که درباره اهداف ارزش یابی برند، اصول ارزشیابی، رویکردها، متد ها، و منبع یابی داده ها و فرضیات توضیح می دهد. استانداردهای مدیریتی دیگر با مسائل امنیتی اطلاعات شرکت ها (مجموعه ایزو IEC 27000)، و قابلیت ردیابی و امنیت در زنجیره تامین (مجموعه ایزو 28000) و رویکردهای موثر مدیریت ایمنی غذا (مجموعه ایزو 22000) ارتباط دارد.

استانداردها نه تنها با مسائل تجارت مرتبط و درگیر هستند، بلکه قادر به فراهم سازی قوانین و راهنمایی هایی برای سنجش نحوه پیاده سازی الزامات تجاری هستند. این استانداردهای صلاحیت سنجی برای تمام رابط ها در زنجیره سودمند هستند. شرکت های داخل زنجیره به همراه مصرف کنندگان نهایی از ارزیابی صلاحیت برای کسب اطمینان درمورد محصولات و خدمات خریداری شده استفاده می کنند تا مناسب اهداف شان باشد (مثلا از طریق بازرسی، کسب گواهینامه). در بسیاری از بخش ها قانون گذاران نیز برای پذیرش بر نتایج ارزیابی صلاحیت قابل اعتماد، جهانی و شناخته شده برپایه استانداردهای ایزو تکیه می کنند.

 

مزایای استانداردهای مختلف ایزو در سازمان ها



ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :



آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا